Porównywarka > Słownik > Zdolność Kredytowa

Zdolność Kredytowa

Zdolność kredytowa to zdolność pożyczkobiorcy (kredytobiorcy) do spłacenia zaciągniętej kwoty pożyczki (kredytu), wraz z odsetkami, w wymaganym terminie. Firmy pożyczkowe na podstawie aktualnej analizy sytuacji ekonomicznej i historii kredytowej pożyczkobiorcy, oceniają, czy jest on zdolny do spłacenia zaciągniętej pożyczki.

Firmy udzielają pożyczki, jeśli uznają, że zdolność kredytowa pożyczkobiorcy jest na wystarczającym poziomie, a odmawiają udzielenia pożyczki osobom, które z dużym prawdopodobieństwem będą miały problem ze spłaceniem zobowiązania.

Badanie zdolności kredytowej jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, ponieważ z jednej strony zabezpiecza pożyczkobiorcę, przed zaciągnięciem zobowiązania, które może być „ponad jego możliwości”, a z drugiej strony chronią firmę pożyczkową przed utratą płynności finansowej.

Badanie zdolności kredytowej świadczy o tym, że instytucja pożyczkowa podchodzi odpowiedzialnie do udzielania pożyczek.

Czasami może okazać się, że zdolność kredytowa pożyczkobiorcy jest niższa, niż zdolność wymagana do zaciągnięcia zobowiązania w wysokości o jaką wnioskował pożyczkobiorca – wtedy część firm pożyczkowych może zaproponować pożyczkę w mniejszej kwocie, której spłata nie powinna stanowić problemu dla pożyczkobiorcy.

zdolność kredytowa

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Produkty w porównywarce:
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x